Wykrywanie podsłuchu w samochodzie

 

Wykrywanie podsłuchu w samochodzie.

Analiza zagrożenia.

Podsłuch w samochodzie może być realizowany poprzez zastosowanie podsłuchowych nadajników GSM lub poprzez zainfekowanie aplikacją podsłuchową telefonu np. kierowcy czy pasażera. Także lokalizatory położenia GPS często posiadają funkcję odsłuchu. Wszystkie wymienione metody prowadzenia podsłuchu w samochodzie charakteryzują się jedną wspólną cechą a mianowicie wykorzystują łączność GSM w zakresie 900 i 1800 MHz. Wykrywanie tych podsłuchów odbywa się poprzez analizę tych zakresów częstotliwości. 

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt że tego typu podsłuchu nie są stałym źródłem promieniowania i należy do ich wykrycia stosować odpowiednie dwuetapowe procedury pomiarowe. Bardzo ważnym elementem procesu wykrywania jest otoczenie w którym są wykonywane pomiary. Wymienione powyżej metody podsłuchiwania zapewniają dostęp do informacji w czasie realnym. Należy zawsze pamiętać że do podsłuchu mogą być wykorzystywane różnego rodzaju dyktafony czy rejestratory fonii.

Wykrywanie podsłuchu w samochodzie polega na wymuszeniu emisji ujawniającej modułu GSM a następnie na jej pomiarze tej. Więcej informacji na omawiany temat znajdziesz pod adresem.

Urządzenie do podsłuchu w samochodzie

wykrywanie podsłuchu w samochodzie GSM

Podsłuch GSM pozwala na prowadzenie kontroli rozmów w kabinie samochodu. Po zamontowaniu w nim karty SIM możemy połączyć się z nim dowolnym telefonem komórkowym. Rozwiązanie to charakteryzuje się nieograniczonym zasięgiem. Podsłuchy tego typu mogą być aktywowane głosem  rozmówców w kabinie samochodu. Oznacza to że ten podsłuch zadzwoni do nas w momencie rozpoczęcia rozmowy.  Funkcja ta ustawiana jest poprzez wysłanie na numer zainstalowanej karty SIM  wiadomości SMS o treści „1111”. Ponowne wyłączenie tej opcji nastąpi po wysłaniu wiadomości SMS o treści „0000”. Na rynku występują różne warianty tego typu podsłuchów. Różnią się one pojemnością źródła zasilania a co za tym idzie gabarytami.

Metody zagłuszania podsłuchu w samochodzie

pokrowiec zagłuszający GSM

Analizując problem związany z wykrywaniem podsłuchu w samochodach należy pamiętać o osobistych telefonach komórkowych. Każdy telefon może być zainfekowany odpowiednią aplikacją podsłuchową, która umożliwia między innymi prowadzenie odsłuchu przy jego pomocy. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest stosowanie pokrowców zagłuszających. Pokrowiec ten powoduje to że telefon nie jest widziany przez operatora naszej karty SIM. Można także stosować zagłuszacze i łączności telefonicznej. Metoda ta jest znacznie droższa i wymaga dostępu do zasilania. Akumulatory takich urządzeń pracują ok 0 90 minut. Stosowanie pokrowców zagłuszających pozwala na używanie innych telefonów komórkowych co do których nie mamy podejrzeń o istnienie w nich aplikacji podsłuchowych. Pokrowce tego typu można zakupić pod wskazanym dresem.

Dyktafon jako podsłuch w samochodzie

podsłuch dyktafony

Do podsłuchiwania rozmów w samochodzie mogą być wykorzystywane rejestratory fonii czyli dyktafony. Niestety stosowanie tego typu podsłuchu nie zapewnia nam dostępu do informacji w czasie rzeczywistym. Zaleta dyktafonów jest to że są bardzo trudne do wykrycia. Spowodowane to jest tym że dyktafon nie jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego i do jego wykrywania nie mogą być używane analizatory pola typu Oscor lub Spektran. Jedyną metodą wykrycia tego typu podsłuchu w samochodzie jest gruntowny przegląd kabiny. Niestety jest to czasochłonne a czasami ze względów technicznych wręcz nie możliwe. Także stosowanie klasycznych metod wykrywania dyktafonów przy pomocy detektorów złącz nieliniowych nie zdaje egzaminu ponieważ w samochodzie występuje duża ilość elektroniki a także istnieją naturalne złącza półprzewodnikowe np. typu rdza, co zakłóca pracę urządzeń wykrywających.

Lokalizatory GPS jako podsłuch w samochodzie

Lokalizator GPS jako podsłuch w samochodzie

Należy pamiętać o tym że w lokalizatorach położenia GPS są montowane mikrofony. W przypadku umieszczenia takiego lokalizatora GPS w kabinie samochodu może on służyć także jako podsłuch prowadzonych rozmów. Wykrywanie tego typu podsłuchu w samochodzie przebiega zgodnie z procedura stosowana do wykrywania podsłuchu  GSM.

Wykrywanie podsłuchu w samochodzie jest dokładnie opisane pod wskazanym linkiem.

Strona główna